Jesteś w: NAUKA
Pozostałe działy:

Zwiększenie ekspresji białka PRH może zapobiec przerzutom nowotworów

Zrozumienie jak i dlaczego komórki nowotworowe odrywają się od swojej pierwotnej lokalizacji jest ważne, aby znaleźć sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się choroby. Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie Nature Oncogene, ujawniają, jak białko zwane "PRH" jest w stanie zapobiec migracjom komórek nowotworowych. Najprawdopodobniej zmniejszona ekspresja tego białka umożliwia komórkom nowotworowym przemieszczanie się w inne rejony organizmu.

Badania naukowców z uniwersytetów w Bristolu i Birmingham, którzy pracują z komórkami raka piersi i prostaty, pokazują, jak manipulacja poziomu białka PRH w komórkach nowotworowych może utrudniać ich zdolność do przenikania do sąsiednich tkanek, co może zapobiegać ich przedostaniu się w pobliże naczyń krwionośnych. Odkrycia mogą doprowadzić do opracowania nowych sposobów zwalczania rozprzestrzeniania się wielu nowotworów.

Białko PRH jest tzw. czynnikiem transkrypcyjnym, co oznacza, że jego rola polega na interakcji z DNA w celu "włączania" lub "wyłączania" poszczególnych genów. Naukowcy byli świadomi roli PRH w kontroli wzrostu i specyfikacji komórek. Białko to jest niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Natomiast po raz pierwszy zbadano rolę PRH w migracji komórek nowotworowych.

Po wyhodowaniu prawidłowych i nowotworowych komórek piersi oraz prostaty zespół naukowców zastosował techniki inżynierii genetycznej do zwiększenia lub zmniejszenia poziomu PRH w komórkach. Okazało się, że komórki bez PRH  migrowały znacznie szybciej i były w stanie bardziej efektywniej wnikać w porowaty żel.

Naukowcy wykazali, że białko PRH jest odpowiedzialne za "włączanie" innego białka, zwanego endogliną, które również ma istotne znaczenie w migracji komórek. Niski poziom PRH występujący w komórkach nowotworowych prowadzi do niskiego poziomu endogliny, a zatem powoduje zwiększenie zdolności migracji komórek. Co ciekawe, dodanie dodatkowej ilości endogliny do komórek nowotworowych bez PRH wystarcza do zmniejszenia ich zdolności do migracji.

Dr Kevin Gaston, współautor badań, powiedział: "To nie wzrost nowotworów, ale ich zdolność do przemieszczania się w wielu miejscach w organizmie sprawia, że choroba jest tak zabójcza. Czynnik transkrypcyjny PRH hamuje migrację prawidłowych i nowotworowych komórek piersi oraz prostaty, a to oznacza nowy mechanizm, który może mieć znaczenie dla wielu nowotworów." Ponieważ mechanizm ten wydaje się mieć zastosowanie do więcej niż jednego rodzaju raka, regulacja endogliny za pomocą PRH może reprezentować nową metodę kontrolowania migracji, która mogłyby zostać wykorzystana w leczeniu wielu nowotworów.

Źródło: www.sciencedaily.com

Źródło grafiki: www.morguefile.com